W latach 2017-2021 obowiązywało szerokie zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmujące infrastrukturę kolejową, w tym terminale i bocznice. Niestety, w kolejnych latach było systematycznie ograniczane w obawie, że może być uznane za niedozwoloną pomoc publiczną. Trybunał Sprawiedliwości UE rozwiał te wątpliwości i nie ma przeszkód, żeby ulgi wróciły – argumentuje Fundacja ProKolej.
W orzeczeniu C-453/23 wydanym przez Wielką Izbę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 kwietnia 2025 r. stwierdzono, że obowiązujące w Polsce w latach 2017–2021 zwolnienie z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej nie stanowiło pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 29 kwietnia 2025 r. Rozstrzygnięcie stało się podstawą apelu skierowanego przez Fundację ProKolej do Ministra Finansów.
– Apelujemy o pilne przywrócenia pierwotnego, szerokiego zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej – w tym w szczególności dla bocznic i terminali. Obciążenie to pozostaje w sprzeczności z unijną polityką transportową i środowiskową, a także z deklarowaną strategią polskiego rządu – czytamy w piśmie Fundacji ProKolej.
W uzasadnieniu Fundacja podkreśla, że nikomu nie przeszłoby nawet przez myśl, żeby opodatkować drogi publiczne, a przewoźnicy w większości przypadków nie ponoszą kosztów ich użytkowania. Na kolei jest odwrotnie: przewoźnicy płacą za każdy przejechany kilometr i postój. I jest to jedna z przyczyn ograniczających konkurencyjności usług, zwłaszcza w przewozach ładunków.
– Aby odwrócić ten trend i zwiększyć udział kolei w ruch towarowym, trzeba zadbać o jak najgęstszą sieć terminali oraz bocznic. Bo ich istnienie jest niezbędne, żeby w ogóle móc korzystać z tej formy transportu – podkreśla Prezes Fundacji ProKolej Jakub Majewski.
Statystyki, cytowane m. in. w najnowszym raporcie „Towary na tory”, potwierdzają, że skutkiem obciążeń regulacyjnych i finansowych nakładanych na zarządców infrastruktury punktowej jest systematyczny spadek liczby tego typu obiektów. Cytowany wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy więc wykorzystać, aby negatywny ten trend zahamować.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.